< wróć do bloga

Jak wybrać bezpieczne
zabawki dla dziecka?

07 września 2021
Klaudia Kostarek

Będąc mamą nie raz słyszałaś w sklepie krzyk dziecka: „Kup mi tę zabawkę! Chcę tę lalkę! Masz mi to kupić!”. Ciężko reagować asertywnie i konsekwentnie na takie „zachcianki” dziecka. Jednak każdy prędzej czy później będzie musiał stanąć przed regałami z zabawkami i wybrać tą upragnioną przez dziecko. Jak więc dobrać odpowiednią zabawkę, a przy tym bezpieczną dla malucha?

Oczywiste dla każdego jest, że zabawka ma bawić i wspomagać rozwój dziecka. Połączenie zabawy i nauki jest możliwe, wyłącznie, gdy są one właściwie dobierane do wieku i umiejętności dziecka. Przy wyborze zabawki trzeba mieć na uwadze zagrożenia jakie się z nią wiążą oraz sprawdzić czy posiada ona odpowiednie certyfikaty. Jak zweryfikować bezpieczeństwo zabawki?

Bezpieczne zabawki do 1 roku życia

Wybór pierwszych zabawek dla maluszka nie jest prosty w szczególności, gdy stałeś się rodzicem po raz pierwszy. Przedmioty dawane niemowlęciu powinny być sprężyste i giętkie, lekkie i nieskomplikowane. Pozbawione twardych elementów oraz materiałów, których nie można wyczyścić oraz zdezynfekować.

Przy wyborze należy przede wszystkim zwrócić uwagę na elementy doczepiane do zabawki takie jak: uszy, oczy, nogi, ogonki, języczki.Dodatki muszą być bardzo dobrze przymocowane. Bezpieczne produkty dla niemowląt to takie, z których nic się nie urwie i odczepi, nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu.

Pamiętaj!
Przed pierwszym podaniem zabawki dla noworodków i niemowląt należy ją uprzednio umyć, wyprać lub wyparzyć. Dzięki temu dziecko uniknie kontaktu z niepożądanymi bakteriami oraz substancjami poprodukcyjnymi.

Bezpieczne zabawki do kąpieli

Najbardziej popularne i lubiane przez dzieci są żółte kaczuszki, które unoszą się na powierzchni wody. Takie proste, gumowe gadżety do kąpieli od zawsze bawiły i umilały czas spędzony w wannie. Warto jednak wspomnieć, że woda pozostawiona w środku zabawki jest zbiorowiskiem bakterii! W otworach niewysuszonych zabawek pojawia się pleśń i różnego rodzaju zanieczyszczenia. Należy pamiętać o kontrolowaniu zabawek, tym bardziej, że dziecko w wodzie ma bezpośredni kontakt z zabawką oraz z wyciskaną z zabawki wodą. Coraz częściej producenci zabawek do wody decydują się na szczelne dno, które nie pozwala gromadzić wody w środku. Zwróć na to uwagę podczas zakupów.

Czy wiek dziecka ma znaczenie?

Każda wyprodukowana zabawka dostosowana jest do wieku i umiejętności dziecka na danym etapie jego rozwoju. Producenci mają obowiązek określić przedział wiekowy. Jeżeli uważamy, że mamy w domu rocznego geniusza nie znaczy, że możemy mu kupować interaktywne przedmioty przeznaczone dla dzieci powyżej 4 roku życia. Po zakupie okazać się może, że nie tylko nie rozwija naszej pociechy, a wręcz przeciwnie - demotywuje ją i złości.

Po pierwsze wybierając bezpieczne zabawki dla dzieci należy zwrócić uwagę na przeznaczenie wiekowe określane przez producenta na opakowaniu. Kolejnym krokiem jest dokładne obejrzenie potencjalnego zakupu z każdej strony i ocenienie jej pod względem bezpieczeństwa. Należy zwrócić uwagę jak jest wykonana i z jakich materiałów. Akcesoria elektryczne, rowery, hulajnogi itp. powinny zawierać dokładne instrukcje i ostrzeżenia w języku polskim.

Na co zwracać uwagę wybierając zabawki?

Każda zabawka, wprowadzana na polski rynek, musi być zgodna z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/48/WE oraz normą PN-EN 71-1, która określa procedury badań chemicznych, fizycznych i mechanicznych zabawek.

Kupując zabawkę w szczególności powinniśmy popatrzeć czy opakowanie zawiera:
- oznaczenie wiekowe,
- dane producenta,
- znaki CE (dla zabawek wyprodukowanych w UE) lub ASTM-F963 (dla zabawek wyprodukowanych i sprowadzonych z USA),
- zalecenia dotyczące reżimu higienicznego.

Do najważniejszych symboli znajdujących się na opakowaniach należą:

Znak CE - mówi o zgodności zabawki w zakresie bezpieczeństwa mechanicznego, chemicznego oraz pod kątem palności. Znak oznacza dla konsumenta, że zabawka jest bezpieczna.

Nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3 lat - Ostrzeżenie w języku polskim, że produkt nie jest przeznaczony dla dzieci do lat 3, ponieważ zawiera małe elementy.

Znak GCC - analogiczny certyfikat bezpieczeństwa do CE. Nadawany jest na bazie przepisów GSO - Technical Regulation on Toys Safety.

Znak CCC - nadawany na rynku chińskim. Cała procedura certyfikacji wykonywana jest przez Chińskie Centrum Jakości Certyfikacji. Przedmiotem weryfikacji są badania bezpieczeństwa zabawek i procesy produkcyjne w przedsiębiorstwie producenta.

Znak FairTrade - przyznawany jest przez organizacje zrzeszone w FairtradeLabelingOrganizations International (FLO). Mówi o tym, że zabawka została wyprodukowana z poszanowaniem praw pracowniczych.

Znak PEFC - certyfikat nadawany przez The Programme for Endorsement of ForestCertification, mówiący o tym, że zabawka została wykonana z ekologicznego drewna.

Certyfikat Bezpieczny dla dziecka - nadawany przez Instytut Włókiennictwa z Łodzi. Wyrób z tym znakiem jest bezpieczny dla dziecka i nie zawiera szkodliwych substancji.

Oeko-Tex Standard 100 - znak bezpieczeństwa występujący na towarach włókienniczych. Produkty są wolne od szkodliwych substancji, które są niebezpieczne dla człowieka.

Znak Ex - który nie powinien znajdować się na opakowaniach z zabawkami. Dotyczy urządzeń, które mogą pracować w przestrzeniach zagrożonych wybuchem.

Pamiętaj!
Nawet najbezpieczniejsze zabawki na świecie nie zastąpią kontaktu rodzica z dzieckiem. Dziecko rozwija się nie przez zakupione przedmioty, ale dzięki interakcji ze swoimi opiekunami.


Autor:
Klaudia Kostarek
Tagi:
Dziecko